עמוד הבית שירותים ניקוי מרזבים
ניקוי מרזבים
שתף
28 אפר 2024

ניקוי מרזב הוא שירות חשוב שיכול למנוע הצפות על גג הבית שלכם בעונת החורף – לכן חשוב להזמין אותו מבעוד מועד!

אנחנו בענק הביובית מבצעים פתיחת מרזבים גם בזמן חירום אם כבר יש הצטברות מים בגג, אך גם בתור שירות קבוע ומניעתי, כדי לוודא שהמרזב פנוי ולפנות פסולת שהצטברה בתוכו ומסביבו ועלולה לגרום לחסימה.

איך אנחנו מנקים מרזב, למה חשוב לפנות את צינור המרזב מלכלוך ואיך לחץ מים גבוה עוזר לשמור על תקינותו, אלה שאלות חשובות שנענה עליהן מיד.

 

ניקוי מרזב בלחץ מים

 

ניקוי מרזבים ולמה זה חשוב

מפעם לפעם יהיה עליכם לנקות את המרזב מהלכלוך שהצטבר בתוכו. פעולת הניקוי היא פעולה חשובה, כזאת שמביאה איתה תועלת רבה.

אם לא ניקיתם את המרזב כמו שצריך יכול להיות שתתמודדו עם בעיות רבות בהקשר הזה.

מה אתם צריכים לדעת על ניקוי של מרזבים בבית או בעסק? אם יש לכם מרזב בבית או בבית העסק שלכם, תדעו כי האחריות שלכם תהיה לנקות אותו באופן קבוע.

אם לא ניקיתם את המרזב תתמודדו עם בעיות שהיה ניתן למנוע אותן מבעוד מועד, ביניהן:

#1 סתימה של המרזב שעלולה להחמיר עם הזמן.

#2 הצטברות של פסולת בסביבת המרזב.

#3 הצפות על הגג שמזיקות למבנה עצמו.

חשוב לוודא כי הגג פנוי מלכלוך ובמיוחד לפני שתקופת הגשמים מתחילה! המתנה מיותרת והזנחת המרזב עלולה להביא לנזקים קשים שניתן היה למנוע.

 

גורמים נפוצים לסתימה במרזב

המרזב הוא צינור ארוך ומסועף והפתח שלו צר. רוב האנשים מכירים רק את החלק החשוף לעין של המרזב, זה שיוצא ובולט החוצה, אך בפועל מדובר בצינור דק יחסית שמקיף את החלק העליון של הגג – כשהמשמעות היא שמרזבים "מועדים לפורענות" בכל מה שקשור לסתימות, במקומות שונים ברחבי הגג.

אלו הם הגורמים השכיחים לחסימות במרזב:

#1 עלים, אדמה, אבנים קטנות וענפים שנתקעים על גבי הגג ונכנסים למרזב – בעיקר בעונת החורף, שבה יש רוחות חזקות שמעיפות אל הגג פסולת טבעית מהאדמה.

#2 פסולת בניין – בעיקר בבתים שממוקמים בלב אתר בנייה ובאזורים שבהם יש פרויקטים פעילים. באזורים כאלה יש אבק רב, פסולת בטון רכה שעפה אל הגג ומתקשה בסביבת המרזב ועוד.

#3 שורשי עצים וצמחיה שגדלים בתוך המרזב – בעיה חמורה של צמיחת שורשים במרזב, גורמת גם לסתימה שלו וגם יכולה להזיק לצינורות עצמם, לסדוק ואפילו לשבור אותם.

#4 שיפוצים על הגג שמזיקים למרזב – חומרי איטום שנועדו כדי להגן על הגג מפני נזילות, אך בפועל נכנסים בטעות לפתח המרזב וגורמים לחסימות.

#5 תכנון לקוי של מערכת המרזבים בבניין – התקנה לא נכונה, עקומה או רופפת, עלולה לגרום לכך שהמרזב לא ינקז את המים על הגג בצורה טובה.

אנחנו בענק הביובית מסוגלים להתמודד עם כל סוג של חסימה או סתימה של המרזב ולפנות את הפסולת שהצטברה בתוכו, כדי לאפשר לו לעבוד באופן תקין.

 

מהו מרזב?

כיום בכל בניין תוכלו למצוא מרזב בין אם הוא יהיה נסתר או גלוי. מדובר על צינור שאמור לווסת את המים מהחלק העליון של המבנה לחלק התחתון.

המטרה של המרזב תהיה למנוע מציאות שבה כמות גדולה של מים מצטברת בגג המבנה. בימים גשומים כמות המים שעשויה להצטבר בגג המבנה יכולה להיות גבוהה יתר על המידה.

המרזב הוא האמצעי שאמור לגרום לכך שהמים ירדו במהירות מהחלק העליון לחלק התחתון. נדגיש כי המים שאותם שופך המרזב הם מים נקיים באופן יחסי, הם לא מי ביוב.

מדובר על מים שמצטברים באזור מסוים, לכן חובה לווסת אותם למקום בטוח בהרבה. אתם רק יכולים לדמיין מה יקרה אם לא יבוצע וויסות אפקטיבי מהחלק העליון של המבנה לחלק התחתון.

 

כך תזהו שיש לכם סתימה במרזב

בטבלה הבאה ריכזנו את הדרכים לאיתור תקלות במרזב, שכדאי להשתמש בהן באופן קבוע כדי לוודא שהמרזב תקין:

איתור חסימה לפני ניקוי מרזבים מה כדאי לעשות בפועל
זרם מים חזק שיוצא מאחד מפתחי המרזב, כאשר הזרימה ביתר הפתחים היא חלשה לבדוק את פתח המרזבים האחרים ולראות מה הגורם לאיטיות הזרימה בהם
סערה חזקה ורוחות שהעיפו ענפים, עלים ואבנים לקרוא לאיש מקצוע שיעלה לגג ויבדוק האם הפסולת הגיעה גם לפתח המרזב או לצינורות שלו
עיקום במרזב או זיהוי של שבר, חלודה או נזק לצינורות שלו להזמין שירותי תיקון מרזבים לצורך ניקוי ושיקום המרזב או התקנה של מרזב חדש
הצפה של מים על הגג להזמין שירות שאיבת הצפות  עם ביובית, לאחר מכן נבדוק מה הגורם לסתימה במרזב וננקה אותו

 

ניקוי מרזב

 

מה קורה אם לא מטפלים בסתימה במרזב?

הנזק הישיר שיכול להיגרם מסתימה במרזב, הוא פינוי איטי מדי או אפילו חוסר פינוי של מים שמצטברים על הגג של המבנה. זה קורה בדרך כלל בימים גשומים במיוחד בחורף, כשכמות אדירה של גשם יורדת בתוך זמן קצר והמרזב החסום לא מצליח לפנות אותם מהגג במהירות מספקת, או שלא ניתן בכלל לפנות מים כי הצינור של המרזב סתום לגמרי.

התוצאה המיידית והבעייתית של מצב כזה, היא הצפה על הגג שיכולה להוביל לשני מצבים:

#1 אם הגג סדוק ולא אטום היטב – המים יחדרו דרך התקרה ויגרמו לנזילות קלות במקרה הטוב, או הצפות חמורות במקרה הרע, משמע להרס לציוד ולסכנה בטיחותית למי שנמצא בבית.

#2 אם הגג עבר תהליך של איטום – מים ש"עומדים" ולא מתפנים ממנו, יהרסו את איכות האיטום וכל עיכוב בפינוי שלהם, יגרום להיחלשות השכבה האוטמת. גם אם לא תתרחש נזילה במקרה כזה, איטום שנחלש לא יצליח למנוע נזילות בהמשך החורף ובעונות הבאות.

חשוב להדגיש שגם אם לא הקפדתם לנקות את המרזב בזמן, אנחנו זמינים עבורכם לשאיבת הצפות על הגג ולאחר מכן נטפל בכל הנזקים שקשורים למערכת המרזב, כדי למנוע בעיות נוספות מהסוג הזה.

 

ניקוי מרזבים – איך מתבצע התהליך?

פתיחת מרזבים נעשית על ידי איש מקצוע שמכיר את הפרוצדורה על בוריה. ניקוי של מרזב נעשה באמצעות לחץ מים גבוה שמטרתו להוציא החוצה את כל הלכלוך. בדרך כלל עולים לגג עם הצינור על מנת לדאוג שכל הלכלוך יישטף כלפי חוץ. ברגע שמתמקמים במקום המתאים יהיה אפשר לבצע את הפרוצדורה עצמה.

כלומר דואגים כי המים שיוצאים החוצה בלחץ גבוה ישטפו את כל מה שהצטבר בתוך המצבר. לאחר מכן יהיה אפשר להחדיר לתוכו מצלמה כדי לבחון לעומק את התוצאה הסופית.

המטרה היא כמובן שלא תמצאו את עצמכם מתמודדים עם בעיות בזמן כזה או אחר. ישנן בעיות רבות שעלולות להיווצר בגלל שהמרזב מלוכלך ולא ניקיתם אותו זמן רב. את הניקוי תעשו רק על ידי חברה מנוסה שיודעת איך לבצע את ההליך בדיוק כפי שצריך.

 

האם אני יכול לנקות את המרזב לבד?

את המרזב מוטב שלא לנקות לבד, גם אם אתם סבורים שתוכלו לעשות זאת כנדרש. נזכיר למי ששכח כי על מנת לנקות את המרזב כמו שצריך ישנו צורך לעלות לגג. לא כולם בנויים לבצע את העבודה באופן הזה בצורה בטוחה וזהירה. כל טעות קטנה בעת הניקוי עצמו עשויה לסכן אתכם או את מי שיבצע את הניקוי.

בו בזמן לא יהיו לכם את הכלים המתאימים לנקות את המרזב בצורה אפקטיבית. שטיפת מרזב שנעשית באופן עצמאי תסתיים ברוב המקרים בכישלון צורם. תוך זמן קצר תמצאו את עצמכם חוזרים בדיוק לאותה הנקודה שבה אתם נמצאים כרגע.

המטרה בניקוי המרזב תהיה למנוע הופעה של בעיות שעשויות להטריד אתכם. אם תנקו לבד זה לא יגרום לכך שתוכלו למנוע מעצמכם את ההתמודדות עם אותן הבעיות. לכל אורך הדרך תזכרו תמיד את הסיבה שבגללה החלטתם לנקות את המרזב.

 

ניקוי של מרזבים

 

איך למנוע סתימות במרזב מבעוד מועד

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם חסימות במרזב, היא פשוט למנוע אותן.

קל מאוד לעשות את זה ברוב המקרים, לאור העובדה שמרבית הסתימות במרזבים מתרחשות בגלל הזנחת הגג ואי פינוי של לכלוך ופסולת.

מומלץ לבדוק את מצב הגג לכל הפחות פעם בשנה ועדיף יותר מזה, ולפנות ממנו לכלוכים שונים וחפצים שייתכן שיגרמו לסתימה – לפעמים אפילו סמרטוט שהונח על הגג, עלול לעוף ברוח, לנחות בדיוק על פתח המרזב ולסתום אותו.

מומלץ במיוחד להיעזר באנשי מקצוע לצורך פינוי פסולת, במקרה שאינכם בטוחים כיצד לעשות את הפעולה הזו. בנוסף, אנחנו בענק הביובית נוכל להציע לכם בדיקה של תקינות המרזב עוד לפני שהחורף מתחיל, כדי שתוכלו להיות רגועים שאין שום דבר שחוסם אותו ושעלול למנוע ממי הגשמים לעבור בו.

אם יימצא שישנה חסימה במרזב בבית שלכם, נוכל להציע ניקוי מרזבים מקצועי שיפנה גם את הפסולת הנוקשה ביותר ממנו, ישחרר ויפתח את הצינור ויאפשר למרזב לעבוד כמו שצריך כשתגיע העונה הגשומה.

 

מחיר שירות פתיחת מרזבים וניקוי

מחיר פתיחת סתימה במרזב או ניקוי שלו זוהי אחת מהסוגיות העיקריות שיעסיקו אתכם כאשר אתם זקוקים לשירות כזה.

המחיר של ניקוי מרזב ינוע בין 500 ש"ח עד 1,400 ש"ח. לא תרצו למצוא את עצמכם במצב שבו תשלמו יותר על שירות שתוכלו לשלם עליו פחות. עם זאת נדגיש כי המחיר של ניקוי המרזב נקבע בהתאם למצב בשטח איתו מתמודדים.

ככל שהמרזב יהיה מלוכלך וסתום, כך מן הסתם המחיר של הניקוי יגדל. את המחיר של שטיפת מרזבים תוכלו לקבל רק אחרי שאותו איש מקצוע יבחן את המצב מקרוב.

תמיד טוב לעשות השוואת מחירים בין נותני שירות כדי לנסות להוזיל אותו כמה שאפשר. עם זאת נדגיש כי המחיר הוא לא חזות הכל, יש עוד דברים אחרים חשובים לא פחות.

 

מה עלול לקרות אם לא נבצע ניקיון למרזב באופן שוטף?

אי אפשר להבין עד כמה חשוב לנקות את המרזב בלי להבין את ההשלכות הקיימות. נגיד שאם לא תנקו את המרזב כמו שצריך המצב עשוי להיות חמור במיוחד.

ראשית תמצאו את עצמכם מתמודדים עם הצפות חוזרות ונשנות שעשויות לסכן אתכם. אם הגג של המבנה יתמלא במים זה עשוי לגרום לבעיות שתאלצו להתמודד איתן.

בחלק מהמקרים בגג יהיה ציוד יקר ערך שלא תרצו שייהרס כתוצאה מההצפה. אך ברגע שלא תנקו את המרזב באופן קבוע ייווצרו סתימות שיביאו להצפות. אם המים יזרמו במרזב בצורה חופשית, אינכם אמורים לדאוג בהקשר הזה.

אך חוץ מהצפות, ניקוי מרזבים הכרחי מעוד סיבה אחת חשובה מאין כמותה. אם המרזב יצבור בתוכו לכלוך, זה עלול לגרום למציאות שבה יהיו ליקויים שמחייבים התייחסות.

אל תביאו את עצמכם למציאות שבה אתם מזמנים את התקלה הבאה. כל תקלה במרזב תוביל לכך שיהיה עליכם להזמין איש מקצוע שיתקן אותו.

בחלק מהמקרים חברות המציעות שטיפת מרזבים מעניקות בין היתר גם שירותי תיקונים. אך העלות של התיקון תהיה גבוהה בהרבה לעומת העלות של השטיפה היסודית.

 

לקריאת המשך: טיפול בהצפת מים בבניין

רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
אנחנו זמינים עבורך
דילוג לתוכן