עמוד הבית שירותים החלפת צנרת ביוב
החלפת צנרת ביוב
שתף
14 מרץ 2024

אחת מהמשימות המאתגרות ביותר של קבלני ביוב היא החלפת צנרת ביוב. העבודה צריכה להתבצע באופן מדויק על מנת שהמערכת החדשה תעבוד לאורך שנים ללא בעיות מיוחדות. זה בדיוק מה שיקרה אם תיפנו אלינו – חברת ענק הביובית.

אנחנו מתמחים בעבודות מורכבות שכאלה ונוכל לעזור גם לכם. מתי צריך להחליף צנרת בביוב, איך עושים זאת בפועל, מהי עלות החלפת קו ביוב ותשובות לשאלות נוספות – הכל בשורות הבאות.

 

החלפת צנרת ביוב

 

החלפת צנרת ביוב – מתי הדבר נדרש?

ברוב הזמן מערכת הביוב של המבנה עובדת ללא הפרעה ומבלי שנהיה מודעים לקיומה. אלא שמרגע שמתחילות להופיע תקלות, לא ניתן להתעלם מהן ולעיתים רבות עולה הצורך בהחלפת הקו כולו.

קיימות כמה תקלות נפוצות בצנרת הביוב שדורשות החלפה שלה:

✔️ חדירת שורשים – כאשר מדובר בכמות שורשים גדולה שחדרה לחלק גדול בצנרת, לעיתים עד לכדי שבירה של הצינורות, אין ברירה מלבד החלפת המערכת כולה או חלק ממנה.

✔️ בלאי – צינורות שהתיישנו וצברו לא מעט ליקויים נוטים להיסתם ביתר קלות, להעלות ריחות רעים לבתים ולהציף את האזור עם מי ביוב. קווי ביוב שכאלו חייבים להחליף, גם אם הדבר מתבקש אחת למספר עשרות שנים.

✔️ חבלה – במקרים רבים החלפת צנרת ביוב בבניין נדרשת בשל עבודות שיפוצים שבוצעו בקרבת הקו ופגעו בו, דבר שמתבטא בצינורות שבורים.

חשוב לציין כי החלפת קו ביוב יכולה להתבקש גם בלי שיהיו בו תקלות אלא בגלל שינוי הצרכים בשטח. דוגמא לכך היא הגדלת מספר הדירות במבנה (תמ"א 38), מה שמחייב ביצוע שינויים, בדרך כלל החלפת צינור 4 צול  או 6 צול לצינורות בקוטר גדול יותר, על מנת לעמוד בעומס זרימת הביוב דרכם לאחר אכלוס מלא של המבנה.

 

האם עדיף להחליף את צנרת הביוב או לחדש אותה?

ההחלטה בין החלפת צנרת ביוב או חידוש צנרת קיימת מתקבלת לאחר ביצוע אבחון מקצועי מקיף.

איך יודעים שיש תקלה בקווי הביוב שמחייבת החלפה או שניתן להסתפק בתיקון ממוקד? באמצעות ביצוע צילום של הצנרת עם מצלמות מיוחדות.

בשיטה זו מחדירים לתוך קווי הביוב ודרך שוחה קרובה מצלמת סיב אופטי או רובוט ביוב זעיר שנושא מצלמה וכך מקבלים תמונה ברורה של המצב בתוך הצינורות, כיצד הם נראים מבפנים ומהם הליקויים שצברו. כמו כן, ניתן לקבל מידע חשוב לגבי השיפועים של הצינורות.

פעולת הצילום מספקת תמונה ברורה ומלאה, כך שניתן למנוע באמצעותה מצבים של החלפת צנרת בגלל סתימה בביוב שניתנת לפתיחה בצורה קלה על ידי ביובית וכמו כן, קל מאוד להחליט על תיקון צינור ביוב אחד או יותר שימנעו את ההחלפה כולה. אנחנו מחזיקים במצלמות מתקדמות שעוזרות לנו לקבל את ההחלטה הנכונה עבור הלקוחות שלנו, מה שמונע עלויות רבות שלא לצורך.

 

מי אחראי על החלפת צנרת ביוב?

כאשר מדובר על החלפת קו ביוב בבית פרטי, האחריות היא על הבעלים. החלפה או תיקון קו ביוב בבית משותף היא באחריות הוועד. בנוסף חשוב לדעת שאם בעקבות בעיה בקו הביוב עולים ריחות רעים ונגרמות הצפות שאינם מטופלות, הרשות המקומית יכולה לקנוס את הבעלים או הבניין ולעיתים אף לתקן את הבעיה ולחייב זאת בחשבון הארנונה.

אם מדובר בקווי ביוב שממוקמים בצורה בעייתית שאינה ברורה וקיימת מחלוקת בין השכנים לגבי על מי מוטלת האחריות לביצוע התיקונים, מומלץ מאוד להזמין שירותי צילום של המערכת על מנת שניתן יהיה להבין באופן וודאי מי אחראי.

צילום הצנרת על ידי קבלן ביוב מהווה גם ראיה קבילה בבית המשפט במקרה של סכסוך שמגיע לכדי תביעה, ובנוסף ניתן להשתמש בצילומים כאשר מתגלים ליקויים במערכת הביוב ויש להפעיל את האחריות אל מול הקבלן.

 

איך מבוצעת החלפה של קו ביוב?

כפי שציינו, החלפה של מערכת הביוב נחשבת לאחת המשימות המורכבות וככזאת צריך לבצע אותה באופן יסודי.

הנה השלבים בהחלפת צנרת ביוב בבניין שכל קבלן חייב להקפיד עליהם:

1) טיפול בקווי הביוב הקיימים – יש לנתק אותם כהכנה לחיבור המערכת החדשה. במידה והצינורות והשוחות הקיימים מפריעים לעבודות, יש להוציא אותם על ידי חפירה ולפנות אותם מהמקום.

2) חפירת תוואי חדש – החפירה מבוצעת לרוב על ידי כלי רכב ממונעים. כאשר ישנה גינה מטופחת במקום, חשוב מאוד שהעבודה תתבצע תוך גרימת מינימום נזק סביבתי.

3) התקנת צנרת ביוב חדשה – תוך הקפדה על עמידה בתו התקן הישראלי, שמירה על שיפועים מיטביים וחיבור לשוחות הביוב הקיימות במקום. על מנת שהצינורות לא ינועו בתוך האדמה, משתמשים פעמים רבות בעיגון למבנים קרובים או ביציקות בטון לאורך תוואי הצינורות.

4) בדיקות סופיות – לאחר ההתקנה יש לבדוק שמערכת הביוב החדשה אכן תקינה. עושים זאת על ידי בחינת העבודה שלה בתפוקה מירבית ועמידה במקסימום עומסי העבודה -למשל על ידי הפעלת כל אמצעי המים בדירות. במקרים אחרים ניתן להזמין ביובית על מנת להזרים מים בצינורות בעוצמה גבוהה.

5) צילום, חתימה וביקורת – כעת נותר לצלם את קווי הביוב, שהקבלן יחתום על כל האישורים הנדרשים ולהזמין את הרשות המקומית לביקורת לפני קבלת טופס 4.

 

תו תקן להחלפת צנרת ביוב – החשיבות של העניין

החלפת צנרת ביוב בבניין משותף לפי תו התקן נועדה להבטיח לדיירי המקום שנים רבות של שימוש בצנרת ללא תקלות. העמידה בתקנים כוללת מספר היבטים חשובים:

✔️ שיפועים – תכנון נכון של שיפועי הצינורות והפרשי הגובה בין השוחות הוא חשוב ביותר בכדי לאפשר זרימת מים תקינה ממקום גבוה לנמוך, עד לצנרת הראשית של הרשות המקומית. השיפועים אמורים לנוע בין 1 ל-5 אחוזים, לא יותר ולא פחות.

✔️ קוטר נכון של צינורות – הקוטר נקבע על פי מידת השימוש במערכת הביוב במקסימום, כאשר התקן מפרט איזה קוטר נדרש למקרים השונים, בבתים פרטיים ומשותפים.

✔️ הצינורות עצמם – ניתן לבחור מבין מספר אפשרויות לסוג הצינורות (PVC, בטון וכו'), אך בכל המקרים על הצינורות להגיע עם סימן תו התקן הישראלי, שמהווה ערובה לאיכות ועמידות לאורך שנים. כיום ברירת המחדל היא שימוש בצינורות PVC עם שכבות הגנה כנגד חדירות שורשים ומניעת שקיעת שומנים בדפנות, אך כל מקרה לגופו.

✔️ אישורים – צנרת שתותקן בצורה שאינה תקנית עשויים לעכב את מזמין העבודה בקבלת טופס 4 מהרשות המקומית, מה שלא רק מבזבז זמן אלא גם גורם לעלויות נוספות.

מעבר לכך, אם הצנרת החדשה לא תעמוד בתקנים, בתוך זמן קצר הדבר יתבטא בתקלות ביוב חמורות שיפגעו באיכות החיים ועלולות לגרום לנזקים. כמובן שאיתנו זה לא יכול לקרות, מאחר ומשלב התכנון המקדים של המערכת החדשה ועד לשלב ההתקנה הסופית שלה, אנחנו מקפידים על יסודיות ומקצועיות ועמידה בכל התקנים הנדרשים.

 

החלפת צנרת ביוב – כמה זה אמור לעלות?

כעת כשאתם יודעים איך מחליפים את צנרת הביוב ומתי הדבר נדרש, הגיע הזמן לדבר על הנושא הכספי. כמה עולה החלפה של צנרת ביוב בבית פרטי, בניין משותף או עסק? הדבר תלוי בכמה גורמים, כשהעיקריים הם אורך הצנרת, קוטר הצינורות, סוג הצינורות, האם יש צורך גם בהחלפה של שוחות הביוב שבמקום וכמו כן, מידת הנגישות למקום.

מחיר החלפת צנרת ביוב בבניין או בית פרטי יכול להתייקר גם ככל שנדרשים שירותים נוספים שאינם קשורים להחלפה עצמה. למשל, שאיבת הצפה שנגרמה במקום בגלל התקלה בקו.

חשוב לברר מראש האם הצעת המחיר שאתם מקבלים כוללת בתוכה את כל מה שנדרש לצרכי החלפת הצנרת או שנדרשים תשלומים נוספים בנפרד, בין היתר עבור ביצוע צילום של הקווים, הכנה לקראת קבלת טופס 4 וכו'. כאשר אתם בוחרים בנו עבור ביצוע העבודה, אתם מקבלים לא רק מקצועיות מדרגה ראשונה וליווי צמוד אלא גם מחירים מעולים שכוללים את הכל. הנה מחירון מפורט של כל השירותים שלנו בנושא:

החלפת צנרת ביוב – מחירים מחירון מומלץ
עלות החלפת קו ביוב בבית פרטי החל מ- 700 ₪
החלפה של צנרת ביוב בבניין משותף החל מ- 10,000 ₪
כמה עולה החלפת צינור ביוב ראשי החל מ- 600 ₪
מחיר החלפת מקטע של קו ביוב בחצר החל מ- 500 ₪
כמה עולה התקנת צנרת ביוב חדשה החל מ- 4,500 ₪
החלפת צנרת ביוב בכל קווי הביוב בבית פרטי החל מ- 4,500 ₪

 

התקנת צנרת ביוב חדשה עם בענק הביובית

קבלן אמין ומקצועי ידע לזהות מקרים שבהם ניתן להימנע מהחלפת קו הביוב ולהציע אפשרויות הרבה יותר פשוטות וזולות, כגון ביצוע תיקוני ביוב מתוך הצינורות באמצעות רובוט או פתיחת סתימות על ידי ביובית בלחץ מים גבוה, ולכן לא כדאי לכם להתפשר על זהותו.

תיקון צנרת בביוב בבניין משותף ובתים פרטיים הוא בין תחומי ההתמחות הרבים שלנו בענק הביובית. אנחנו מחזיקים בכל הציוד הנדרש למשימה, כולל ביוביות מכל הסוגים.

אז אם אתם מחפשים קבלן עבור התקנת צנרת ביוב חדשה, החלפה של הקיימת, תיקון או עבודות ביוב נוספות, פנו אלינו ונשמח לעמוד לשירותכם.

המקצועיות והניסיון שלנו מבטיחים לכם צנרת ביוב חדשה שתחזיק מעמד לאורך שנים ובמינימום העלויות.

צרו איתנו קשר טלפונית או דרך האתר ונשמח לתת לכם את כל הפרטים, לייעץ ולענות על כל שאלה שיש לכם בנושא. צוות ענק הביובית.

רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
אנחנו זמינים עבורך
דילוג לתוכן