עמוד הבית שירותים פתיחת סתימות ביוב
פתיחת סתימות ביוב
שתף
01 יונ 2023

סתימות במערכת הביוב והאינסטלציה יכולות להתרחש כל הזמן. בעוד שיש אנשים אשר מיד פונים אל אנשי מקצוע וכלל לא מנסים לבצע את השחרור של הסתימה בכוחות עצמם, יש היום יותר ויותר אנשים אשר מודעים לכך שמגוון רחב של תקלות הם יכולים לתקן בעצמם ויש לא מעט סוגים של סתימות שהם יכולים לשחרר גם ללא עזרה של אנשי מקצוע.

אם אתם מחזיקים בית, ורוצים להקל על התחזוקה השוטפת שלו ולא להגיע למצב שבכל בעיה קטנה אתם נדרשים לעזרתו של מומחה, מה שגם ידרוש הוצאה כספית לא מעטה, קראו את המאמר הבא ותמצאו את כל מה שאתם צריכים לדעת על פתיחת סתימות ואיך לעשות את זה בכוחות עצמכם.

 

מה יכול לגרום לסתימה במערכת הביוב?

ישנם הרבה גורמים אשר יכולים להוביל לסתימות במערכת הביוב, חלק מהגורמים הללו אמנם לא בשליטה ממשית של האדם, אך יש הרבה גורמים אחרים שבהחלט נמצאים בשליטה שלנו, והמודעות שלנו לכך שמדובר בדברים שיכולים לגרום לסתימות במערכת הביוב יכולה להקל על התחזוקה ולמנוע סתימות שחוזרות בתדירות גבוהה מאוד.

אלו הם ששת הגורמים העיקריים לסתימות במערכות ביוב ביתיות:

#1 השלכת אשפה לביוב במקום לפח – בבית ישנם פתחי ביוב רבים, ביניהם כיורים, אמבטיה, מקלחת ועוד.

אם תשליכו פסולת לפתחים הללו במקום לפח, למשל מגבונים לאסלה, או שאריות מזון לכיור, יש סיכוי גבוה שבתוך זמן קצר הצנרת תיסתם.

#2 צנרת ישנה ובלויה – לאחר שנים רבות של שימוש, קווי הביוב מתיישנים ולעתים מתפתחת בהם חלודה ש"לוכדת" פסולת בקלות במקום לאפשר לה לזרום הלאה.

#3 התקנה לקוי של הצנרת או של מערכת הביוב – חיבורים לא תקינים עלולים לפגוע ביכולת של מי השופכין לזרום לאורך הקווים, במיוחד כשקיימים הפרשי גבהים בתוך הצנרת.

#4 שורשי עצים שחדרו לצנרתצמיחה של שורשים בתוך הקווים חוסמת את המעבר התקין של המים ובנוסף יכולה לגרום לסדקים ולשברים בצנרת.

#5 פסולת בניין – שחודרת לצינורות בגלל עבודות שיפוצים ובנייה בסביבה.

#6 פסולת תעשייתית – בבתי עסק שיש בהם בור שומן, חומרים כמו שמנים ונוזלים שונים שעלולים להצטבר בצנרת ומונעים זרימה תקינה של מי שופכין, לא אמורים להיכנס לתוך הביוב עצמו.

אם לא הותקן מפריד שומנים בעסק כפי שדורש החוק, או שהוא לא נשאב בקביעות והתרוקן כדי לאפשר שימוש חוזר בו, ייתכן שהפסולת הזו תחדור לביוב , תיצמד לדפנות הצנרת ותגרום לחסימות.

 

איך פותחים סתימה בביוב – שיטות מובילות

אפשר לחלק את סוגי הסתימות בביוב לשתי רמות שהן חסימה קלה וחסימה מורכבת.

חסימות קלות רבות ניתנות בהחלט לשחרור באמצעים ביתיים שונים, כפי שנסביר בהמשך. לעומת זאת, חסימות מורכבות שיוצרות סתימה קשה בצנרת, ניתנת לפתיחה רק באמצעות מכשור מקצועי.

הזמנת ביובית הכרחית במצבים מסוימים, לצורך שחרור של סתימות מסוגים מסוימים וגם כדי לשאוב את ההצפה שבעיות כאלה גורמות בדרך כלל, כשהשיטות לפתיחת החסימה מותאמות לגורם עצמו, למשל:

#1 הצטברות פסולת קשה בצנרת – בין אם מדובר באשפה ביתית שהלכה והצטברה בצנרת, כזאת ששום פומפה לא תוכל לשחרר, או בחומרים תעשייתיים כמו בטון שנכנסו לצנרת והתקשו בתוכה, חשוב להבין שרק ביובית תהיה יעילה לצורך פתיחת החסימה. הזרמת מים בלחץ גבוה ובעוצמה גבוהה כל כך, תשחרר כל חומר שתקוע בצנרת והביובית למעשה מתפקדת ממש כמו מקדחה חזקה במיוחד.

#2 צמיחת שורשים בביוב – מצב שבו השורש של עץ קרוב מתפתח בתוך הצינורות, יכול להיפסק רק באמצעות הסרת השורש וניתוקו מהעץ. באמצעות הכנסת דיזה קוצצת אפשר להפוך את החלק של השורש שנכנס צנרת לחלקיקים קטנטנים. לאחר מכן, יש להזרים מים בלחץ גבוה כדי לשחרר את הביוב מהחסימה הזאת.

רק חברת ביובית עם רישיון של קבלן מורשה יכולה לבצע עבודות ביוב מהסוג הזה על הצד הטוב ביותר, כשהתיקון האיכותי והטיפול היסודי ימנעו תקלות ביוב למשך שנים קדימה.

 

הצוות פותח סתימה בביוב

 

האם אפשר לפתוח סתימות לבד?

בהחלט כן, אך תלוי באיזו סתימה מדובר.

ישנן סתימות אשר נמצאות באזורים שקל גם לאדם רגיל להגיע אליהם, וגם ללא כלים או ציוד מיוחד, כך שאם תרצו תוכלו לבצע שחרור של הסתימות הללו לגמרי בעצמכם ולחסוך לא מעט כסף על הזמנה של אנשי מקצוע.

יחד עם זאת, קחו בחשבון כי אם מדובר בסתימות עמוקות וחמורות יותר, לעיתים לא תהיה לכם ברירה אלא להזמין חברה מקצועית אשר תבצע את התיקון בצורה נכונה ויעילה כך שתוכלו להמשיך להשתמש במערכת ללא בעיה למשך עוד זמן רב.

 

שחרור סתימה עם ביובית

 

איך אפשר לשחרר סתימה בכיור?

הדרך המהירה והיעילה ביותר לשחרור של סתימה בכיור היא לנקות את הסיפון – המיכל אשר מורכב אל הצינורות שמתחת לכיור.

התפקיד של הסיפון הוא בדיוק למנוע סתימות במערכת הביוב – הוא אוסף חומרים מוצקים כמו שאריות מזון ופסולת קשה ומונע מהם להיכנס אל תוך הצנרת של הביוב, כך שלא תגרם סתימה עמוקה במערכת. יחד עם זאת, אם הוא מתמלא הוא יכול למנוע מהמים לעבור בצורה תקינה במערכת הצינורות ולכן במצב כזה יקח זמן עד שהכיור יתנקז מהמים שבו, אם בכלל.

בכדי לפתוח את הסיפון לא נדרשים כלי עבודה מיוחדים או ידע מקצועי מורכב במיוחד. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לסובב את הטבעת ותוכלו לפרק את המיכל. לאחר מכן רוקנו את כל הפסולת אשר הצטברה במיכל ושטפו אותו היטב עד שיהיה נקי לחלוטין לפני שאתם מחזירים אותו.

לאחר ההרכבה מחדש של הסיפון כדאי להפעיל את ברז המים בכדי לוודא כי הרכבתם אותו בצורה נכונה ואין נזילות של מים.

באופן כללי, אל תחכו לסתימה בכיור כדי לנקות את הסיפון. כדאי פעם בחודש – חודשיים לבצע את הפירוק הזה ולנקות אותו וכך תוכלו לתחזק את המערכת בצורה הרבה יותר טובה ויעילה.

 

פתיחת סתימה בביוב

 

איך אפשר לפתוח סתימה באמבטיה?

רוב הסתימות באמבטיות ובמקלחות נגרמות מסיבה עיקרית אחת – שיערות. במידה ויש הצטברות של שיערות רבות בתוך פתח הניקוז הדבר יוביל לסתימה ולא יאפשר למים לעבור בצורה תקינה.

לכן, במקרה כזה כדאי לפתוח את קופסת הביקורת הממוקמת בתוך האמבטיה ולבדוק האם התוך שלה מלוכלך. נקו את כל השערות ותראו איך המים חוזרים לזרום בצורה תקינה.

באופן כללי, הקפידו לאחר כל מקלחת לנקות את השערות מפתחי הניקוז, במיוחד אם אתם סובלים מנשירת שיער, כך שתוכלו למנוע מקרים כאלו ולשמור על צנרת תקינה.

 

איך אפשר לפתוח סתימה באסלה?

אין ספק כי סתימה באסלה היא לא נעימה כלל ולעיתים רק ההתעסקות עם הפתיחה שלה מעוררת בחילה, אך ישנם מקרים רבים בהם זה באמת פשוט ואתם יכולים לבצע זאת בעצמכם ללא כל בעיה. לעיתים, הפתרון המיידי והיעיל ביותר הוא פשוט שימוש בפומפה.

זה אולי נשמע לכם כמו כלי ישן ולא שימושי, אך בפועל פומפה היא יעילה מאוד ויכולה לשחרר את הסתימה ביעילות ובקלות רבה מאוד מבלי שתצטרכו להתעסק עם זה יותר מידי.

כל מה שאתם צריכים זה ליצור וואקום ואז לשחרר ובצורה הזו תוכלו לשחרר את הסתימה.

במידה והמקור של הסתימה הוא עמוק יותר, תצטרכו ככל הנראה להזמין בעל מקצוע אשר יוכל לאבחן בדיוק את המקור של הבעיה ולהציע לכם את הפתרון הטוב ביותר עבורה.

 

שימוש בסודה אקוסטית לפתיחת סתימות

סודה אקוסטית, או כל חומר אחר לפתיחת סתימות יכול לסייע מאוד בשחרור של סתימות במערכת הביוב, אך צריך להבין כי מדובר בחומרים שחייבים לדעת כיצד להשתמש בהם בכדי לקבל את התועלת הטובה ביותר ולא לסכן את עצמכם בזמן השימוש בהם.

חומרים לפתיחת סתימות יכולים להיות מסוכנים מאוד ולכן בעבודה איתם חייבים להיות מוגנים עם משקפי מגן מתאימות, מסכה שתמנע מכם לנשום את האדים של החומר וכפפות עבודה חזקות בכדי למנוע מגע של החומר עם העור.

החומרים הללו למעשה מורכבים ממרכיבים אשר גורמים להמסה של חומרים אורגניים שונים ולכן בצורה הזו הם יכולים לשחרר את הסתימה., אך חשוב להשתמש בהם רק במקרים מיוחדים ולא באופן קבוע, וכמו שכבר אמרנו – בזהירות רבה מאוד.

 

שימוש במוט לפתיחת סתימות

בכל חנות לחומרי בניין וחנויות "עשה זאת בעצמך" תוכלו למצוא היום מוטות ייעודיים אשר המטרה של המוטות הללו היא לשחרר סתימות. ניתן לחבר את המוטות הללו אחד לשני כך שגם במקרים בהם הסתימה נמצאת עמוק מאוד בתוך הצנרת ניתן עדיין להגיע אליה.

באמצעות המוטות הללו ניתן להיכנס אל תוך מערכת הביוב, לשחרר את החסימה ולעזור לחומרים אשר חוסמים את המערכת לזרום החוצה אל תוך הביוב המרכזי. מדובר בשיטה שאכן יכולה להיות יעילה, אבל לא בטוח שהיא משתלמת.

במיוחד לשימוש ביתי חד פעמי, אין צורך להשקיע במוטות יקרים ועדיף כבר להזמין שירות של איש מקצוע אשר יבצע זאת עבורכם גם באופן מקצועי ויעיל יותר וגם בעלויות משתלמות יותר.

 

שימוש בקפיץ לפתיחת סתימות

מדובר בקפיץ מיוחד אותו אפשר להכניס אל תוך מערכת הביוב ואז לשחרר אותו שיחזור חזרה אליכם. בצורה הזו הוא למעשה יכול לתפוס פסולת אשר היא זו שיוצרת את החסימה וכך לסייע בשחרור שלה.

יחד עם זאת, מדובר בשיטה שלא כל אחד יכול לבצע בצורה טובה, וכן קפיץ מקצועי שכזה הוא לא זול ולעיתים העלות שלו יכול להיות גבוהה יותר לעומת הזמנה של בעל מקצוע.

לכן, בדיוק כפי שכתבנו עם המוטות הייעודיים, במקרים הללו, במיוחד בשימוש ביתי רגיל, לא כדאי להשקיע בציוד יקר ועדיף להזמין בעל מקצוע שכבר יבצע את העבודה עבורכם.

 

ביובית או אינסטלטור

בטבלה הבאה ריכזנו את הסוגים השכיחים של סתימות בצנרת הביוב או במערכת המים, שחלקן ניתנות לטיפול על ידי אינסטלטור – וחלקן מצריכות הזמנת ביובית באופן דחוף:

סתימות קלות – אפשר להסתפק באינסטלטור / לטפל לבד סתימות קשות / מורכבות – כדאי להזמין ביובית
מים שיורדים לאט בכיור במקלחת – ניתן לנסות לשחרר את הסיפון ולנקות אותו ירידה איטית של מים בפתחי הביוב בבית וריח רע שעולה מהביוב במשך תקופה
סתימה בצינור ניקוז של מכשירים חשמליים שפועלים עם מים, כגון מכונת כביסה או מדיח. ניתן לנתק את הצינור ולנקות אותו באופן עצמאי באמצעות מוט או קפיץ הצפה פתאומית של מים שלא ברור אם הם יוצאים מהמכשיר החשמלי או ממקור אחר. חשוב לקרוא לאנשי מקצוע קודם כל כדי לשאוב את ההצפה – ולאחר מכן כדי לפתוח את הסתימה בצינור ולבדוק האם ישנן תקלות נוספות
חסימה ראשונה בפתח הביוב בגלל פסולת ביתית שתקועה שם, למשל הצטברות שערות באמבטיה, או יותר מדי נייר טואלט שנזרק לאסלה וגרם לעליית המים בה, מה שניתן לרוב לפתור באמצעות השימוש בפומפה תקלה חוזרת של מים ש"עולים למעלה" משמעותה חסימה במעמקי הצנרת. חשוב לערוך בדיקה יסודית כמו צילום של צנרת הביוב, שבעזרתה אנשי המקצוע יאתרו בעיות ונזקים בצנרת עד לעומק 50 מטר
חסימה של המרזב – לעתים מדובר בעלי שלכת שחוסמים את הפתח ואז ניתן להשליך אותם ולאפשר זרימה תקינה של מי גשמים אל תוך המרזב ושחרורם מהגג אם המרזב לא מתפקד ואין חומרים שחוסמים את הפתח שלו באופן שנראה לעין, ייתכן שהחסימה קיימת בחלקו הפנימי. במקרה כזה חשוב להזמין ביובית לצורך שחרור חסימה במרזב וניקוי יסודי שלו

 

מניעת סתימות ביוב עתידיות – איך עושים את זה?

הדרך הטובה ביותר לטפל בבעיות בביוב, היא למנוע אותן מלכתחילה! כמובן, שכדי לעשות זאת, או ליתר דיוק כדי לא לאפשר לתקלות קיימות להפוך למורכבות יותר, יש להיות ערניים לסימנים השונים שעלולים להעיד על התחלה של בעיה חמורה בצנרת, כמו ריח לא נעים שעולה מהביוב, נזילה קלה שעלולה להתפתח ולהפוך לחמורה ותופעות נוספות שמרמזות על בעיות ביוב שניתן לעצור.

בנוסף, מניעת תקלות אפשרית גם על ידי הזמנת שירות קבוע של שטיפה וניקוי קווים, פעולה שמשחררת כל פסולת שדבוקה לדפנות הצנרת או התחלה של הצטברות פסולת בתוכה.

כמובן, שהשיטה האופטימלית שבעזרתה יימנעו מרבית תקלות הביוב הנפוצות, היא שימוש נבון ואחראי במערכת הביוב והקפדה על השלכת אשפה לפח במקום לתוך פתחי הביוב עצמם.

 

פתיחת סתימה בביוב – כמה עולה?

המחיר של שירותי הביוב שלנו בענק הביובית תלוי קודם כל בסוג התקלה ובטיפול שאנשי המקצוע שלנו צריכים לבצע בשטח.

במקביל, לעתים תוך כדי תהליכי העבודה מתגלות בעיות נוספות שמצריכות תיקון נוסף ופעולות שהעלות שלהן מתווספת למחיר הראשוני.

בטבלה הבאה תוכלו להתרשם מהמחירים של השירותים השונים הקשורים בתהליכי שחרור חסימות בצנרת הביוב שאנחנו יכולים להציע לכם:

תהליך פתיחת סתימה בביוב לפי סוג השירות מחיר ממוצע לשירות
מחיר ביובית קטנה לשחרור חסימות בצנרת במקומות עם תקרה נמוכה כמו חניונים ומקלטים החל מ- 850 ₪
עלות פתיחת סתימה במרזב עם ביובית החל מ- 550 ₪
מחיר פתיחת סתימת ביוב ביתית החל מ- 650 ₪
עלות הסרת שורשים שצמחו בצנרת החל מ- 540 ₪

 

מתי לא כדאי לפתוח סתימות לבד?

אם מדובר בסתימה אשר חוזרת על עצמה שוב ושוב, אם מדובר בבעיה מורכבת או שאתם אפילו לא יודעים היכן המקור של הסתימה – זה הזמן לפנות לבעל מקצוע.

כאשר מדובר בסתימות מורכבות יכול להיות שהניסיונות שלכם לתקן את הבעיה יעשו יותר נזק מתועלת ולכן עדיף להזמין בעל מקצוע אשר יבצע אבחון מקצועי באמצעות צילום של קווי הביוב ויוכל להציע לכם על האופציה הטובה ביותר לשחרור של הסתימה ותיקון של הבעיה.

בנוסף, לאחר שמבצעים שחרור של סתימה משמעותית, כמו סתימה בתוך הביוב אשר הגיעה משורשים של עצים, כדאי לבצע שטיפה של קווי הביוב באמצעות שירותי ביובית מקצועיים, וכאשר אתם בוחרים בעל מקצוע מומחה, הוא כבר יוכל להעניק לכם את כל השירותים הללו במקום אחד כך שתוכלו לקבל מעטפת שלמה של כל מה שנדרש על מנת לאבחן את הבעיה, לטפל בה ולוודא כי היא לא תחזור שוב על עצמה.

 

לקריאת המשך: פתיחת סתימות קשות

רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
אנחנו זמינים עבורך
דילוג לתוכן