אזורי שירות
עמוד הבית שירותים פתיחת סתימות ביוב
פתיחת סתימות ביוב
שתף
01 יונ 2023

סתימות במערכת הביוב והאינסטלציה יכולות להתרחש כל הזמן. בעוד שיש אנשים אשר מיד פונים אל אנשי מקצוע וכלל לא מנסים לבצע את השחרור של הסתימה בכוחות עצמם, יש היום יותר ויותר אנשים אשר מודעים לכך שמגוון רחב של תקלות הם יכולים לתקן בעצמם ויש לא מעט סוגים של סתימות שהם יכולים לשחרר גם ללא עזרה של אנשי מקצוע.

אם אתם מחזיקים בית, ורוצים להקל על התחזוקה השוטפת שלו ולא להגיע למצב שבכל בעיה קטנה אתם נדרשים לעזרתו של מומחה, מה שגם ידרוש הוצאה כספית לא מעטה, קראו את המאמר הבא ותמצאו את כל מה שאתם צריכים לדעת על פתיחת סתימות ואיך לעשות את זה בכוחות עצמכם.

מה יכול לגרום לסתימה במערכת הביוב?

ישנם הרבה גורמים אשר יכולים להוביל לסתימות במערכת הביוב, חלק מהגורמים הללו אמנם לא בשליטה ממשית של האדם, אך יש הרבה גורמים אחרים שבהחלט נמצאים בשליטה שלנו, והמודעות שלנו לכך שמדובר בדברים שיכולים לגרום לסתימות במערכת הביוב יכולה להקל על התחזוקה ולמנוע סתימות שחוזרות בתדירות גבוהה מאוד.

בין גורמי הסתימות אשר לא נמצאים בשליטתו של האדם נכללים גורמים כמו צנרת ישנה ובלויה, התקנה לקויה של הצנרת או של מערכת הביוב, שורשי עצים אשר חדרו אל תוך הצנרת של הביוב נדרש פתיחת סתימת שורשים בביוב, פסולת אשר הוזרמה אל המערכת מהשכנים בבניין משותף או אפילו מעבודות שיפוצים ובניה בסביבה ועוד.

לעומת זאת, יש לא מעט גורמים אשר בהחלט נמצאים בשליטה שלו כמו זריקה של מגבונים לחים או מוצרי היגיינה נשיים אל תוך האסלה, שפיכה של שמני בישול אל תוך מערכת הניקוז של הכיור ועוד. אתם אמנם לא תראו את ההשפעה של זה באופן מיידי, אך בטווח הארוך הם יגרמו לסתימות משמעותיות במערכת הביוב ויובילו לחסימה של המערכת.

האם אפשר לפתוח סתימות לבד?

בהחלט כן, אך תלוי באיזו סתימה מדובר.

ישנן סתימות אשר נמצאות באזורים שקל גם לאדם רגיל להגיע אליהם, וגם ללא כלים או ציוד מיוחד, כך שאם תרצו תוכלו לבצע שחרור של הסתימות הללו לגמרי בעצמכם ולחסוך לא מעט כסף על הזמנה של אנשי מקצוע.

יחד עם זאת, קחו בחשבון כי אם מדובר בסתימות עמוקות וחמורות יותר, לעיתים לא תהיה לכם ברירה אלא להזמין חברה מקצועית אשר תבצע את התיקון בצורה נכונה ויעילה כך שתוכלו להמשיך להשתמש במערכת ללא בעיה למשך עוד זמן רב.

איך אפשר לשחרר סתימה בכיור?

הדרך המהירה והיעילה ביותר לשחרור של סתימה בכיור היא לנקות את הסיפון – המיכל אשר מורכב אל הצינורות שמתחת לכיור. התפקיד של הסיפון הוא בדיוק למנוע סתימות במערכת הביוב – הוא אוסף חומרים מוצקים כמו שאריות מזון ופסולת קשה ומונע מהם להיכנס אל תוך הצנרת של הביוב, כך שלא תגרם סתימה עמוקה במערכת. יחד עם זאת, אם הוא מתמלא הוא יכול למנוע מהמים לעבור בצורה תקינה במערכת הצינורות ולכן במצב כזה יקח זמן עד שהכיור יתנקז מהמים שבו, אם בכלל.

בכדי לפתוח את הסיפון לא נדרשים כלי עבודה מיוחדים או ידע מקצועי מורכב במיוחד. כל מה שאתם צריכים לעשות הוא לסובב את הטבעת ותוכלו לפרק את המיכל. לאחר מכן רוקנו את כל הפסולת אשר הצטברה במיכל ושטפו אותו היטב עד שיהיה נקי לחלוטין לפני שאתם מחזירים אותו.

לאחר ההרכבה מחדש של הסיפון כדאי להפעיל את ברז המים בכדי לוודא כי הרכבתם אותו בצורה נכונה ואין נזילות של מים.

באופן כללי – אל תחכו לסתימה בכיור כדי לנקות את הסיפון. כדי פעם בחודש – חודשיים לבצע את הפירוק הזה ולנקות אותו וכך תוכלו לתחזק את המערכת בצורה הרבה יותר טובה ויעילה.

איך אפשר לפתוח סתימה באמבטיה?

רוב הסתימות באמבטיות ובמקלחות נגרמות מסיבה עיקרית אחת – שיערות. במידה ויש הצטברות של שיערות רבות בתוך פתח הניקוז הדבר יוביל לסתימה ולא יאפשר למים לעבור בצורה תקינה.

לכן, במקרה כזה כדאי לפתוח את קופסת הביקורת הממוקמת בתוך האמבטיה ולבדוק האם התוך שלה מלוכלך. נקו את כל השיערות ותראו איך המים חוזרים לזרום בצורה תקינה.

באופן כללי, הקפידו לאחר כל מקלחת לנקות את השיערות מפתי הניקוז, במיוחד אם אתם סובלים מנשירת שיער, כך שתוכלו למנוע מקרים כאלו ולשמור על צנרת תקינה.

איך אפשר לפתוח סתימה באסלה?

אין ספק כי סתימה באסלה היא לא נעימה כלל ולעיתים רק ההתעסקות עם הפתיחה שלה מעוררת בחילה, אך ישנם מקרים רבים בהם זה באמת פשוט ואתם יכולים לבצע זאת בעצמכם ללא כל בעיה. לעיתים, הפתרון המיידי והיעיל ביותר הוא פשוט שימוש בפומפה. זה אולי נשמע לכם כמו כלי ישן ולא שימושי, אך בפועל פומפה היא יעילה מאוד ויכולה לשחרר את הסתימה ביעילות ובקלות רבה מאוד מבלי שתצטרכו להתעסק עם זה יותר מידי.

כל מה שאתם צריכים זה ליצור וואקום ואז לשחרר ובצורה הזו תוכלו לשחרר את הסתימה.

במידה והמקור של הסתימה הוא עמוק יותר, תצטרכו ככל הנראה להזמין בעל מקצוע אשר יוכל לאבחן בדיוק את המקור של הבעיה ולהציע לכם את הפתרון הטוב ביותר עבורה.

שימוש בסודה אקוסטית לפתיחת סתימות

סודה אקוסטית, או כל חומר אחר לפתיחת סתימות יכול לסייע מאוד בשחרור של סתימות במערכת הביוב, אך צריך להבין כי מדובר בחומרים שחייבים לדעת כיצד להשתמש בהם בכדי לקבל את התועלת הטובה ביותר ולא לסכן את עצמכם בזמן השימוש בהם.

חומרים לפתיחת סתימות יכולים להיות מסוכנים מאוד ולכן בעבודה איתם חייבים להיות מוגנים עם משקפי מגן מתאימות, מסכה שתמנע מכם לנשום את האדים של החומר וכפפות עבודה חזקות בכדי למנוע מגע של החומר עם העור. 

החומרים הללו למעשה מורכבים ממרכיבים אשר גורמים להמסה של חומרים אורגניים שונים ולכן בצורה הזו הם יכולים לשחרר את הסתימה., אך חשוב להשתמש בהם רק במקרים מיוחדים ולא באופן קבוע, וכמו שכבר אמרנו – בזהירות רבה מאוד.

שימוש במוט לפתיחת סתימות

בכל חנות לחומרי בניין וחנויות "עשה זאת בעצמך" תוכלו למצוא היום מוטות ייעודיים אשר המטרה של המוטות הללו היא לשחרר סתימות. ניתן לחבר את המוטות הללו אחד לשני כך שגם במקרים בהם הסתימה נמצאת עמוק מאוד בתוך הצנרת ניתן עדיין להגיע אליה.

באמצעות המוטות הללו ניתן להיכנס אל תוך מערכת הביוב, לשחרר את החסימה ולעזור לחומרים אשר חוסמים את המערכת לזרום החוצה אל תוך הביוב המרכזי. מדובר בשיטה שאכן יכולה להיות יעילה, אבל לא בטוח שהיא משתלמת.

במיוחד לשימוש ביתי חד פעמי, אין צורך להשקיע במוטות יקרים ועדיף כבר להזמין שירות של איש מקצוע אשר יבצע זאת עבורכם גם באופן מקצועי ויעיל יותר וגם בעלויות משתלמות יותר.

שימוש בקפיץ לפתיחת סתימות

מדובר בקפיץ מיוחד אותו אפשר להכניס אל תוך מערכת הביוב ואז לשחרר אותו שיחזור חזרה אליכם. בצורה הזו הוא למעשה יכול לתפוס פסולת אשר היא זו שיוצרת את החסימה וכך לסייע בשחרור שלה.

יחד עם זאת, מדובר בשיטה שלא כל אחד יכול לבצע בצורה טובה, וכן קפיץ מקצועי שכזה הוא לא זול ולעיתים העלות שלו יכול להיות גבוהה יותר לעומת הזמנה של בעל מקצוע. לכן, בדיוק כפי שכתבנו עם המוטות הייעודיים, במקרים הללו, במיוחד בשימוש ביתי רגיל, לא כדאי להשקיע בציוד יקר ועדיף להזמין בעל מקצוע שכבר יבצע את העבודה עבורכם.

מתי לא כדאי לפתוח סתימות לבד?

אם מדובר בסתימה אשר חוזרת על עצמה שוב ושוב, אם מדובר בבעיה מורכבת או שאתם אפילו לא יודעים היכן המקור של הסתימה – זה הזמן לפנות לבעל מקצוע. כאשר מדובר בסתימות מורכבות יכול להיות שהניסיונות שלכם לתקן את הבעיה יעשו יותר נזק מתועלת ולכן עדיף להזמין בעל מקצוע אשר יבצע אבחון מקצועי באמצעות צילום של קווי הביוב ויוכל להציע לכם על האופציה הטובה ביותר לשחרור של הסתימה ותיקון של הבעיה.

בנוסף, לאחר שמבצעים שחרור של סתימה משמעותית, כמו סתימה בתוך הביוב אשר הגיעה משורשים של עצים, כדאי לבצע שטיפה של קווי הביוב באמצעות שירותי ביובית מקצועיים, וכאשר אתם בוחרים בעל מקצוע מומחה, הוא כבר יוכל להעניק לכם את כל השירותים הללו במקום אחד כך שתוכלו לקבל מעטפת שלמה של כל מה שנדרש על מנת לאבחן את הבעיה, לטפל בה ולוודא כי היא לא תחזור שוב על עצמה.

רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
אנחנו זמינים עבורך
דילוג לתוכן