עמוד הבית שירותים חיתוך שורשים בביוב
חיתוך שורשים בביוב
שתף
23 ינו 2024

ניקוי שורשים בביוב נחשב לאחת מהעבודות המורכבות ביותר בתחום סתימות הביוב. מדובר בסתימה עיקשת וחמורה שמחייבת טיפול מקצועי עם מיטב הכלים, תוך הסרת השורשים לגמרי, אחרת הסתימה תחזור ואולי אף בצורה חמורה יותר.

אנחנו בחברת ענק הביובית מתמחים בעבודות חיתוך שורשים בביוב ונשמח לעמוד לשירותכם.

למה חשוב לנקות שורשים בביוב ומתי הדבר נדרש, איך מתבצע ואיך ניתן למנוע את חדירתם מלכתחילה או את חזרתם לאחר הטיפול שלנו – כל התשובות מיד.

 

ניקוי שורשים

ניקוי שורשים שנמצאים ליד צינור ביוב

 

הגורמים לשורשים בביוב

עוד לפני שנסביר כיצד אנחנו מבצעים ניקוי שורשים בביוב, כדאי לדעת מה הגורמים והנזקים כתוצאה מכך. אותם שורשים בצנרת הביוב שלכם הם למעשה כאלה ששייכים לשיחים ועצים שנמצאים קרוב לקו הביוב שלכם מחוץ למבנה, ליד הצינורות, שוחות או בורות ביוב.

צמחים אלו מגדלים שורשים מתחת לאדמה והם גדלים לכיוון בו האדמה לחה. מאחר וקווי ביוב נוטים להתיישן עם הזמן, די שתהיה נזילה קטנה ביותר מתוכם ואז הצמחים יכוונו את שורשיהם לכיוון מערכת הביוב שלכם.

זהו תהליך איטי והדרגתי, אך בסופו של דבר השורשים פורצים לתוך צנרת הביוב ומתחילים לגדול לתוכה, להסתעף, להתארך, לגדול לרוחב ולתפוס נפח רב.

יש מספר סיבות לכך ששורשים מצליחים לחדור לתוך צנרת הביוב, מלבד עניין הקירבה אליה:

✔️ סוג הצינורות – בעבר היה נפוץ להשתמש בצינורות ביוב מסוג בטון או חרס, שרגישים יותר לחדירה מאשר צינורות ה-PVC החדשים יותר. משימות חיתוך שורשים רבות מבוצעות על ידינו בבניינים ישנים עם מערכות כאלה.

✔️ מערכת ביוב ישנה – ככל שהמערכת ישנה יותר, כך ישנם יותר סדקים ונזילות מתוכה, מה שגורם לשורש לגדול לכיוונה.

✔️ ליקויי בנייה – מערכת ביוב שנבנתה שלא בצורה תיקנית עשויה לנזול ולטפטף ולמעשה למשוך את השורשים אליה.

 

ניקוי שורשים בביוב – מדוע זה כל כך חשוב?

כאשר מבינים לאילו נזקים גורמים שורשי ביוב, ברור מדוע חשוב לפנות אלינו כמה שיותר מהר כאשר ישנו חשש שהם אכן חדרו למערכת.

הצורך להסיר שורשים מהביוב נדרש כאשר הנפח שלהם בתוך הצינורות כל כך משמעותי, כך שמי הביוב אינם יכולים לזרום בחופשיות והמערכת מגיעה לאי ספיקה, שמשמעותה הצפת ביוב מאוד בעייתית. במצב שכזה המים יכולים לצאת משוחת ביוב קרובה אל החצר או אפילו לתוך המבנה עצמו דרך פתחי הביוב.

בנוסף, ככל שהבעיה חמורה יותר, כך הם יכולים להפעיל עוד לחץ על הצינורות ולהסב להם הרבה יותר נזק עד לשבירה.

מכך ניתן להבין שהתשובה לשאלה מתי צריך לחתוך שורשים בביוב היא בהקדם האפשרי.

 

בסרטון: ענק הביובית מבצע כרסום שורשים לאחר צילום

 

איך יודעים שיש סתימת שורשים בביוב?

סתימה בביוב, במיוחד אם מדובר בסתימה קשה באה לידי ביטוי בהצפות, ריחות לא נעימים שעולים מהביוב ומים שמתנקזים באיטיות. ישנם מספר גורמים שיכולים לחסום צינור ביוב, כגון שומנים, פסולת שיפוצים ועוד. אז איך יודעים שיש סתימת שורשים בביוב ולא כזאת שנגרמה ממקור אחר?

ובכן, לפני שבכלל חושבים על האפשרות של ניקוי שורשים בצנרת, צריך לדעת גם מה חשוב לעשות לפני כרסום שורשים (פעולת החיתוך קרויה גם כרסום) על מנת להיות בטוחים שזו אכן הפעולה הנדרשת.

לצורך העניין יש לבצע פעולה הקרויה צילום קווי ביוב. הצילום נערך על ידי צוות מקצועי ומיומן שמחדיר לתוך קווי הביוב מצלמת צינור זעירה ועוקב אחר המתרחש בצילום הוידאו שמתקבל.

ניקוי השורשים על בסיס צילום קווי הביוב מתבצע רק אחרי שיש זיהוי ודאי שאכן זוהי הבעיה, מידת החסימה והמיקום המדויק שלה. השילוב של התסמינים יחד עם צילום הווידאו מאשר שאכן מדובר בחסימה שנגרמת על ידי שורשים ובהתאם לכך אנחנו פועלים.

 

ניקוי שורשים

שאיבת מים לפני חיתוך שורשים בביוב

 

חיתוך שורשים בביוב – שיטות מובילות

כאמור, על מנת לפתוח סתימות שורשים יש לחתוך אותם והדבר צריך להתבצע בצורה יסודית.

איך חותכים את השורש שבתוך הביוב והצנרת? יש לכך שלוש אפשרויות:

1) שימוש בביובית ודיזה קוצצת – ניקוי שורשים בביוב עם ביובית הוא הדרך הטובה ביותר לפעול בתור סטנדרט ראשוני. הצוות מחדיר לתוך הקווים צינור עם דיזה קוצצת מיוחדת, מחבר את הצינור למשאבה של הביובית, מכוון את הצינור למקום החסימה ומפעיל את המשאבה באמצעות לחץ מים גבוה. אותו לחץ מעניק לדיזה את הכוח לפעולה וכך ניתן לכרסם את השורשים בצורה מהירה ויעילה.

2) רובוט בשלט רחוק – ניתן גם לפתוח את הסתימה על ידי רובוט זעיר בשלט רחוק. אפשרות זו מתאימה במידה והדיזה לא הצליחה להתמודד עם השורשים, שמקורם כנראה מעץ ולא משיח והם חזקים וקשים במיוחד. לרובוט יש זרועות מסור שמאפשרות לו לקצוץ אותם באופן יותר ממוקד.

3) החלפת קו הביוב – במידה ושום דבר לא הועיל, ככל הנראה מדובר בסתימה מאוד קשה שאינה מותירה ברירה מלבד הוצאת מקטע הצינור התקול והחלפתו באחר.

 

איך מסירים את שורשי העצים מקווי הביוב?

המטרה היא לא רק להסיר את השורשים מהביוב, אלא להגיע למצב בו הם לא צומחים שוב ולכן חשוב מאוד לדעת לאתר את הבעיה, להבין מהיכן הם נכנסים ובצורה הזו להתאים את הטיפול במצב הנכון ביותר.

מה עושים בכדי להגיע לזה? מספר דברים:

#1 צילום של קווי הביוב – בכדי להבין מה בדיוק קורה בתוך מערכת הביוב יש לבצע צילום של קווי הביוב באמצעות מצלמה ייחודית אותה ניתן להכניס אל תוך צנרת הביוב וכך לראות מבפנים מה קורה בתוך המערכת. בצורה הזו מקבלים תמונת מצב מדוייקת יותר וכך ניתן להחליט על הדרך הטובה ביותר לטפל במצב.

#2 חיתוך – באמצעות כלים מיוחדים אותם מכניסים אל תוך מערכת הביוב ניתן לחתוך את השורשים של העצים וכך לאפשר זרימה בתוך מערכת הביוב. יחד עם זאת, חשוב להבין כי חיתוך הוא פתרון זמני. בסופו של דבר השורשים יצמחו שוב ולכן זהו רק שלב אחד בדרך לפתרון הבעיה.

#3 ניקוי – לאחר שחותכים, מבצעים שטיפה בלחץ מים באמצעות מכשיר מיוחד אשר מתחבר אל הצנרת ומזרים בה מים בלחץ גבוה. הלחץ הזה מעביר את שורשי העצים באופן מיידי אך מערך הניקוז המרכזי בו הם יכולים לעבור בצורה תקינה וללא כל בעיה וכך הצנרת חוזרת להיות נקיה והזרימה בה תבוצע בצורה טובה וללא חסימות.

#4 תיקון של צנרת הביוב – במקרים בהם מזהים סדקים דרכם נכנסו השורשים אל תוך מערכת הביוב יש לבצע תיקון של הצנרת. יכול להיות שיהיה צורך לבצע תיקון מקומי פשוט ולעיתים ייתכן כי יהיה מדובר במצב הרבה יותר מורכב. לכן גם חשוב לפנות לאבחון ברגע שאתם שמים לב לסתימות חוזרות במערכת. ככל שתחכו יותר כך הנזק שיגרם יהיה משמעותי יותר וגם התיקון יהיה יקר יותר.

 

ניקוי שורשים בביוב – כיצד ניתן למנוע את הצורך בפעולה?

תמיד תוכלו לפנות אלינו על מנת שנגיע לטפל בשורשי הביוב שלכם, אך חשוב שתדעו שישנן גם מספר דרכים שיכולות למנוע את חדירתם מלכתחילה או לפחות מעתה והלאה.

איך מונעים חדירת שורשים לביוב?

#1 להתקין צינורות PVC – אם מערכת הביוב שלכם סובלת כל שנה מחדש מחדירת שורשים למרות פעולת הניקוי והחיתוך, אולי הגיע הזמן שלכם לשקול להחליף את הצינורות הישנים בצינורות PVC שעמידים יותר בפני חדירה.

#2 יצירת מחסום – ניתן להקיף את המוקדים שמותקפים במעין מחסום קשיח שימנע את חדירת השורש לתוך הצינורות. לצורך העניין ניתן להשתמש בלוחות מתכת, אלומיניום או לוחות ייעודיים אחרים.

#3 טיפול בעצים והשיחים הקרובים – תוכלו גם לנסות לפנות אל פקיד היערות המקומי ולבקש אישור להעתיק את העצים והשיחים למקום אחר או לגזום אותם, בשל הבעיות שהם גורמים לכם.

כמו כן, חשוב לדעת שעבודת חיתוך שורשים בביוב מהווה הזדמנות לבצע פעולה נוספת שתסייע במניעה. הפעולה היא תיקון קווי ביוב מתוך החלק הפנימי של הצינור וזאת על ידי רובוט שסותם את הנזילות והסדקים ולמעשה הופך את קווי הביוב לבלתי נראים בעיני השורשים. כמובן שנוכל לעזור לכם בביצוע כל אחת מהאפשרויות שציינו.

 

ניקוי שורשים בתוך הביוב

פתיחת סתימת שורשים במערכת הביוב

 

מחיר חיתוך שורשים בביוב – כמה עולה?

מחיר חיתוך שורשים בביוב תלוי במספר היבטים:

✔️ מספר מוקדי החסימה.

✔️ מצב הצינור.

✔️ האם ניתן לטפל בצינור מחלקו הפנימי או שיש לחפור ולהגיע פיזית לחסימה?

✔️ האם יש צורך לפני הניקוי גם לבצע שאיבת ביוב בגלל הצפה?

✔️ הנגישות למקום.

מכך ניתן להבין שרק לאחר אבחון המצב והשטח נוכל לתת לכם הצעת מחיר נכונה עבור ניקוי שורשים בביוב. אך אין זה משנה מה יעלה באבחון, אצלנו בענק הביובית תמצאו מחירים נוחים והוגנים. מוזמנים לעיין בטווחי המחירים הממוצעים שלנו:

השירות מחיר מומלץ
מחיר חיתוך שורשים בביוב לפתיחת הסתימה בקו החל מ- 790 ₪
כמה עולה שאיבת מים לפני הניקוי החל מ- 600 ₪
מחיר פתיחת סתימת שורשים / ניקוי שורשים במערכת הביוב החל מ- 790 ₪
עלות שטיפת קווי ביוב – משתנה לפי כמות הקווים החל מ-700 ₪
צילום קווי ביוב החל מ- 800 ₪

 

איך למנוע כניסה של שורשים אל תוך הביוב

קודם כל, חשוב שלא לנטוע עצים בסמוך לקווי ביוב, ובמיוחד עצים וצמחים שיש להם שורשים ארוכים וחזקים מאוד, כמו פיקוס ודומים לו.

במידה ואתם מגיעים לבית בו כבר נטועים עצים כאלו, כדאי להתייעץ ואולי להעביר את העצים למקום אחר, אך לפני שאתם מקבלים החלטה חשוב להתייעץ עם אנשי מקצוע מומחים בתחום אשר ידעו לתת לכם את הייעוץ הנכון ביותר ויעזרו לכם לדעת כיצד מראש למנוע את הבעיה הזו, במיוחד אם אתם מתגוררים באזור טבעי עם הרבה מאוד צמחים ועצים בסביבה.

 

מחפשים נותן שירות מקצועי, מנוסה ואמין עבור חיתוך שורשים מהביוב שלכם? אנחנו זמינים עבורכם באופן נרחב ונשמח לתת לכם מענה מהיר.

מחכים לשיחתכם – צוות ענק הביובית.

רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
אנחנו זמינים עבורך
דילוג לתוכן