עמוד הבית שירותים שאיבת פיר מעלית
שאיבת פיר מעלית
שתף
25 מרץ 2024

שאיבת מים מפיר מעלית היא פעולה מתבקשת במקרי הצפה רבים בבניינים, לשם בטיחות הדיירים ומניעת פגיעה במעלית עצמה. את המשימה הזאת צריך לבצע צוות ביובית מוסמך, כמו שלנו בענק הביובית.

מתי צריך לשאוב בפיר של מעלית, למה חשוב לבצע זאת כמה שיותר מהר, כיצד אנחנו מבצעים זאת וכמה עולה שאיבה כזאת? מתחילים…

 

שאיבת מים מפיר מעלית

 

באילו תרחישים צריך לשאוב מים מפיר מעלית ולמה זה חשוב?

פיר מעלית הוא מעין בור שחפור מתחת לפני הקרקע ובתוכו מופעלות מערכות שונות, מכניות וחשמליות גם יחד, שקשורות לפעילותה התקינה של המעלית ובטיחות המשתמשים בה. משום שמדובר בבור, הרי שהוא מועד מראש לפורענות מבחינת חדירת מים לתוכו, שלא יתפנו לבד אלא רק באמצעים מיוחדים.

הגורמים להצפה בפיר מעלית הם בדרך כלל:

✔️ חדירת מי גשמים – פירי מעליות שנמצאים קרוב מאוד לדלתות הכניסה של הבניין עשויים להתמלא במי גשמים כאשר אלו חודרים לתוך המבנה בימים סוערים.

✔️ חדירת מי ביוב – גם מי ביוב יכולים לחדור לתוך פיר המעלית וזאת במידה והתרחשה הצפה חמורה שלהם מחוץ למבנה והצטברות המים הובילה אותם לתוכו.

✔️ מים שמקורם מתוך המבנה – למשל, פיצוץ צנרת מים בתוך הבניין או הפעלת הספינקלרים לכיבוי אש לאחר שזיהו עשן. המקרים הללו עשויים להסתיים בהצפה שתגיע עד לפיר.

✔️ איטום לקוי של הפיר – כל פיר מעלית אטום במספר שכבות על מנת שמים לא יחדרו מהאדמה לתוכו ודרך הקירות. במידה והפיר אינו אטום לחלוטין, מים ימצאו את הדרך להיכנס לתוכו.

שאיבת מים מפיר מעלית נדרשת לעיתים גם בתהליכי בנייה שונים וזאת במידה והתבצע שימוש מסיבי במים שמילאו את הפיר. ואם שאלתם את עצמכם האם הצפה במעלית מסוכנת, אז כן ואפילו מאוד.

זכרו שמדובר פה בחשמל, כך ששימוש במעלית בזמן שהכל מסביב רטוב עלול לגרום להתחשמלות ואף למוות! בנוסף חשוב לדעת גם אילו נזקים יכולים להיגרם לפיר המעלית מחדירה של מים – בעיות חשמליות ומכניות שיכולות להשבית לחלוטין את המעלית ולהסתכם בעלויות גבוהות מאוד לכל דיירי הבניין.

 

איך יודעים שצריך לשאוב בפיר המעלית?

כאשר נוצרת הצפה בפיר המעלית, בדרך כלל מיד שמים לב לכך, מאחר ומים מתחילים לעלות מתוך הפיר אל תוך המעלית, מה שמורגש במיוחד כאשר המעלית יורדת עד לקומה הנמוכה ביותר.

במקרים שבהם מפלס המים בתוך הפיר אינו גבוה מספיק בשביל להתבטא בהצפה, עשויים להופיע סימנים שונים שמעידים על הצטברות מים, בין היתר רטיבות בפיר המעלית והתפתחות של ריחות רעים עקב תהליכי הריקבון שמתחוללים בשל רטיבות המתרחשת.

 

שאיבת פיר מעלית – איך זה מתבצע?

 שאיבת מים מפיר מעלית בעקבות הצפה יכולה להתבצע בכמה דרכים:

✔️ שימוש בביובית – בשיטה זו מגיע כלי רכב מיוחד כמה שיותר קרוב לבניין. הביובית כוללת משאבה חזקה וצינור ארוך שמועבר לתוך הפיר וכך מתבצעת שאיבה של כל הנוזלים אל מיכל האחסון שמותקן על גבי הרכב.

✔️ שאיבה מפיר מעלית עם משאבה טבולה – בשיטה זו מורידים משאבה מיוחדת אל תוך מי ההצפה והיא מסוגלת לשאוב את המים ולהזרים אותם לרחוב או לאדמה ובמידת האפשר לשוחת ביוב שמחוץ למבנה. משתמשים במשאבות טבולות בעיקר במקומות שבהם קיימת בעיית נגישות של רכב הביובית אל המבנה.

✔️ שימוש במשאבה ניידת – זוהי למעשה ביובית קומפקטית שמובלת בידיים או על ידי עגלה. אין לה מיכל אחסון ועל כן היא מעבירה את המים שנשאבים מהפיר לשוחת ביוב קרובה.

פעמים רבות מתבצע שילוב בין כמה מהשיטות. כלומר, שימוש ראשוני בביובית רגילה או ניידת על מנת לסלק את רוב המים מהפיר ולאחר מכן הפעלה של משאבה טבולה מסוג "גובה אפס" כדי שלא יישארו שום נוזלים בתוך הפיר.

 

שאיבת מים מפיר המעלית

 

שאיבת מים ממעליות – מה עוד כדאי שתדעו?

לאחר שהבנתם איך שואבים מים מפיר המעלית, מתי הדבר נדרש ולמה זה כל כך חשוב, כדאי מאוד שתכירו גם מידע נוסף לפני שתזמינו נותן שירות לביצוע המשימה:

#1 שאיבת פיר מעלית מוצף יכולה להתבצע על ידי כל חברה שמחזיקה ביובית, אך עליכם לקחת בחשבון כי אם ההצפה היא לא של מים אלא של נוזלים אחרים, עליכם לפנות לקבלן ביוב שרשאי לטפל גם בכך.

#2 עד שיגיע צוות הביובית יש להשבית את המעלית ולאפשר גישה נוחה לפיר. עושים זאת על ידי פתיחת קריאה דחופה לחברת השירות של המעלית, שאמורה לשלוח צוות תוך פרק זמן קצר ביותר.

#3 ישנם מספר סוגי ביוביות שמתאימים לשאיבת פירי מעליות והבחירה באחת מהן מתבצעת בהתאם לנגישות במקום, נפח השאיבה ועוצמת השאיבה הנדרשים (מה שתלוי בגודל הפיר ומידת ההצפה).

#4 משך הזמן הממוצע לשאיבת פיר מעלית לגמרי הוא עד שעתיים. יחד עם זאת, לא ניתן לחזור ולהשתמש בה מייד.  לאחר שאיבת מים ממעלית יש לייבש אותה היטב וגם את הפיר שלה. עושים זאת על ידי הפעלת מאוורר תעשייתי במקום למשך מספר שעות, לעיתים בשילוב חומרים כימיים שלוכדים לחות. במידה ומדובר בבעיית איטום של הפיר, יש לבצע תיקון אחרת הבעיה תחזור על עצמה.

 

מחיר שאיבה בפיר מעלית

עלות ממוצעת של שאיבת פיר מעלית עומדת על בין 1,000 ל-1,500 שקלים.

המחיר יכול להשתנות בהתאם לגודל ההצפה וגם בנגישות למקום. ככל שמדובר בהצפה משמעותית וגדולה יותר, כך המחיר יהיה גבוה בהתאם. אם מדובר בפיר מעלית פחות נגיש, כך עולה הצורך באמצעים מיוחדים וביותר זמן עבודה, מה שגם כן מייקר את המחיר.

לפעמים גם יש צורך בעבודות ביוב נוספות במקום, כגון שאיבת הצפה לא רק מהפיר אלא גם מלובי הבניין והכניסה החיצונית שלו, ואז המחיר גם כן יתייקר.

צלצלו אלינו מתי שתצטרכו ונגיע במהירות. ענק הביובית.

רוצה הצעת מחיר מהירה לנייד?
אנחנו זמינים עבורך
דילוג לתוכן